Rozhovor s Petrem Tomešem, autorem hudby k divadelnímu filmu Bílá nemoc 2021
vydáno 19.04.2021 v 03:10
Rozhovor s Petrem Tomešem, autorem hudby k divadelnímu filmu Bílá nemoc 2021
Vážení a milí diváci,
dnes Vám na tomto místě přinášíme krátký rozhovor s Petrem Tomešem, autorem hudby k divadelnímu filmu BÍLÁ NEMOC 2021, který jsme připravili v premiéře na pátek 23. dubna 2021 od 19:00 na našem youtube kanále.
Jste povoláním klavírista, jak jste se dostal ke komponování?
Ano, živím se hudbou, toho času jako učitel klavíru. Donedávna jsem ještě korepetoval v Národním divadle. Sám sebe ale považuji za venkovského varhaníka, to nemyslím jako hanlivé označení. Skládání jsem se věnoval tak nějak od mala, pak na Konzervatoři v Praze a svou každodenní činností i nadále.
Hudba má velmi obrazivou schopnost - přetavoval jste svou vizi jednotlivých scén Čapkovy Bílé nemoci do hudby nebo pro vás byla stěžejní režijní koncepce a zadání Petra Mikesky?
Hudba byla inspirovaná vizí pana režiséra Petra Mikesky, který mi popsal jednotlivé nálady a celkovou koncepci, kterou by si pro inscenaci představoval. Já jsem vyrobil několik skic a pan Mikeska mi poté napsal, že mu to vyhovuje.
Je scénická hudba k Bílé nemoci vaše divadelně-filmová prvotina?
Hudba pro MDMB není moje prvotina. Občas mě nějaký divadelní soubor požádá o hudební stránku představení. Nicméně tato inscenace je první práce pro zcela profesionální soubor. Dosud jsem spolupracoval spíš s ochotnickými divadly.
Říká se, že pokud je scénická hudba dokonalá, divák vnímá harmonický celek a nemusí mu hudba ani nějak výrazně utkvět v paměti. Myslíte, že je to pravda? A není to pak v takovém případě pro skladatele demotivující?
Říká se, že když je dobré představení (nebo film) a hudba je špatná, tak se nic nestane. Zato když představení dobré není, tak ho výborná hudba nezachrání. Jestli je to demotivující si musí každý zúčastněný autor přebrat sám, co od své činnosti očekává.
Pro Bílou nemoc jste nám zhudebnil báseň Josefa Čapka Ráno, kterou napsal v koncentračním táboře. Jaký vztah máte k tvorbě bratří Čapků? Máte nějaké oblíbené dílo?
Upřímně, vztah k bratrům Čapkovým mám takzvaně maturitní - vím že byli a něco jsem od Karla četl a od Josefa viděl. :-) Měli svoji dobu a na ni dle svých schopností reagovali, tak jako my svými schopnostmi reagujeme na tu naši.
Ptala se Kateřina Suchanová.
stránka 300 / 304