Matouš Ruml získal Thálii za nejlepší mužský herecký výkon pro herce do 33ti let! Gratulujeme!!!

18.09.2013

Matouš Ruml získal Thálii za nejlepší mužský herecký výkon pro herce do 33ti let! Gratulujeme!!!

V pražském Národním divadle se v sobotu 23. března konalo jubilejní dvacáté předávání divadelních Cen Thálie. Galavečer moderoval herec Antonín Procházka a Česká televize odvysílala pořad v hlavním vysílacím čase. Tato oslava je každoročním vyvrcholením toho nejlepšího z divadelních prken.

Z boleslavského divadla se v minulosti ještě žádný herec této ceně netěšil, pouze hostující herečka Dana Syslová si odnesla nominaci za hru Lištičky (premiéra 1996). Ledy prolomil tuto sobotu mladičký herec Matouš Ruml (angažmá v MB od 1. 8. 2008), který cenu Thálie převzal, a to v kategorii mladý činoherec do 33 let.

Cena se v tomto případě neudílí za konkrétní divadelní představení, ale za dosavadní jevištní výkony. Velký podíl na úspěchu měla bezpochyby divadelní komedie Scapinova šibalství, v níž Matouš exceluje jako sluha Scapino. Ostatní jeho role ale rozhodně nezůstávají ve stínu Moliérovy hry.
Z repertoáru boleslavského divadla jmenujme např. Miloše Hrmu v Hrabalových Ostře sledovaných vlacích nebo Františka Projsu v hudební komedii Dědeček automobil. Zde si hudebně a pohybově nadaný Matouš vyzkoušel také muzikálový žánr a obstál na výbornou. V neposlední řadě připomeňme vážnější roli ve hře Nebezpečné vztahy, kde ztvárnil rytíře Dancenyho. Ve většině jmenovaných inscenací se jedná o role hlavní. Boleslavská dramaturgie si je vědoma Matoušových kvalit, k nimž také při výběru her přihlíží a on je poté bravurně naplňuje. Jeho repertoár však nekončí v domovském divadle.

V Praze jej můžeme vidět v Divadle v Celetné anebo na malé scéně Divadla pod Palmovkou. Ani v létě Matouš nezahálel a pobavil diváky na Shakespearovských slavnostech v komedii Zkrocení zlé ženy.

Aktivní mladý herec má za sebou také seriálové, filmové a televizní zkušenosti. Poprvé se před kameru postavil již v deseti letech v pohádce Princ z pohádky a téhož roku v seriálu Život na zámku. Účinkoval v televizním cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Následoval seriál Letiště a hlavně jeho nejznámější role puberťáka Lexy v sitcomu Comeback. Tato role pomohla Matoušovi s již tak úspěšně nastartovanou kariérou mladého talentovaného baviče. Vyzkoušel si i moderování v pořadu Hřiště 7 z produkce ČT a tamtéž uváděl magazín nejen pro mladé Za obzorem. To je jen ve zkratce výčet Matoušových rolí. Na sedmadvacetiletého mladíka úctyhodné výkony. Thálie je pro něho tedy jistě spravedlivou odměnou. Není to ale jeho první cena. Je také laureátem ceny Zuzany Navarové za výrazné tvůrčí úspěchy po celou dobu studia pražské konzervatoře.

V Mladé Boleslavi vytvořil naposledy jednu z hlavních rolí v Úplném zatmění od Christophera Hamptona. Je to příběh dvou francouzských prokletých básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda. Matouš hraje roli mladého Arthura, kterého ve stejnojmenném filmu režisérky Agnieszky Holland ztvárnil Leonardo DiCaprio.

Od září 2013 Matouš odešel na tzv. „volnou nohu“, ale v MDMB své nastudované role dohrává.