Rozhovor s Lucií Matouškovou (nejen o derniéře hry Pane, vy jste vdova!)

19.06.2015

Rozhovor s Lucií Matouškovou (nejen o derniéře hry Pane, vy jste vdova!)

Ahoj Lucko, je skoro konec divadelní sezony. Jak se Lucka Matoušková cítí?

Jako každým rokem v červnu mě už zmáhá únava. Ale kombinace titulů, které hrajeme, mě naopak drží nad vodou. Zase se letos urodily hezké „kusy“.


Co Ti tahle sezona přinesla?

Víc derniér, než premiér, ale to se stává 🙂 Především příležitost zahrát si Lízu Doolittlovou. A velkou událost v kariéře herečky – první obsazení do role „matky“.


Naposledy si letos odehrála třeba Francoise v Hostině dravců, pak následovala Snaživá Jane v Limonádovém Joovi a teď Tě čeká rozloučení s Evelynou Kelletiovou v představení Pane, vy jste vdova. Jak prožíváš tohle loučení (derniéry)?

U každého titulu je to jiné. Hostinu dravců jsme tolik milovali, že jsme si nechtěli poslední provedení kazit jakýmikoli vtípky a legráckami, které bývají při derniérách obvyklé. Chtěli jsme ji odehrát, jak nejlépe to umíme, z úcty k tomu představení a k sobě navzájem.          V Limonádníkovi byla vždy trochu volnější morálka, tam nebylo těžké přidat něco „mimo“. No a Vdova je crazy komedie, ta unese skoro všechno, takže se asi dočkáme pár překvapení… 🙂 I když nutno dodat, že všichni kolegové jsou už na konci sezóny hodně unavení, a mnoho energie (ani na zlobení) jim už prostě nezbývá.


Zmíněná Evelyna Kelletiová je asi dost náročná role? Hodně se mění, dokonce je chvílemi i mužem. Baví Tě převtělování do mužského pohlaví?

Nemám ani čas si to uvědomit. Na převlek z ženy do muže a naopak mám obvykle asi půl minuty a co zrovna jsem, si uvědomím většinou až ve chvíli, kdy doběhnu na jeviště a snažím se předstírat, že nejsem udýchaná a že vím, jakou mám první repliku. 🙂


Máš ráda kultovní film s paní Janžurovou? Brala jsi od ní inspiraci při zkoušení?

Filmová předloha patřila k mým oblíbeným od dětství, ano, a nejen díky paní Janžurové. Inspirování se její hereckou bravurou jsem se bránila, seč to šlo, ale něco ti řeknu: Některé repliky té role se prostě jinak říct nedají! Samotnou mě to překvapilo, chtěla jsem se odchýlit od pojetí paní Ivy co nejvíc, ale v některých momentech mě to „vcuclo“ do intonace, která jako by vypadla přímo z obrazovky.


V naší divadelní adaptaci se jedná spíše o hudební komedii. Co Ty a zpěv?

Narazila jsi na nejožehavější otázku mého hereckého života 🙂 Sebevědomý, radostný zpěv před stovkami přihlížejících je na hony vzdálen mým schopnostem. Naštěstí pro mne je Evelyna v této hře jediná, která se zpěvu neúčastní, neboť se během písně téměř pravidelně převléká do Stuarta Hampla, nebo obráceně. Pouze ve finálové písni zazpívám sólově osm slov – což se dá vydržet 🙂


Poslední představení, které letos odehraješ, bude na Kosti. Těšíš se tam? Máš nějaký nevšední zážitek z tohoto prostředí?

Na Kost se těším, vždycky se mi vybaví, jak jsme tam  připravovali premiéru Zkrocenky v polních podmínkách, děsně utahaní, ale houževnatí, a jak se to vyplatilo – zase jsme se všichni nějak jinak poznali, pocítili, jak dobře se nám společně pracuje, že se na sebe můžeme spolehnout a že v tom, že se máme, je síla. A zdaleka to neplatí jen o herecké části naší „kočovné společnosti“.


Na co se těšíš v nové sezoně? Prozradíš nám, co Tě čeká, v čem Tě můžou diváci nově vidět?

Vím jen, že budu obsazená ve hře současné izraelské dramatičky Hadar Galron „Mikve“, což je název pro rituální ženskou lázeň, kterou musejí věřící židovské ženy pravidelně navštěvovat. Ale která role mi bude přidělena, to ještě nevím, ani samotnou hru ještě neznám.


Co Ty a prázdniny? Už máš naplánovanou dovolenou?

Už několikátým rokem stavíme domeček, a to převážně o letních prázdninách, protože jde o jediný souvislý čas, který této bohulibé činnosti můžeme věnovat. Takže náplň  „dovolené“ je jasná. Ono se pak nějak líp jezdí na dovolenou, když má člověk domov, do kterého se může zase vracet. 


Letní pozdrav Lucky divákům:

Za ničím se nehoňte a nechte slunce, stromy, vodu, letní vůně a chutě, ať vás hýčkají ve svém náručí. Svobodně se radujte z maličkostí, hodně se usmívejte a nezapomeňte tančit!

Vaše Lucie


Ptala se Veronika Soumarová