"Život může být nádherný, když se ho nebojíte". (Rozhovor s Matoušem Rumlem)

27.05.2015

"Život může být nádherný, když se ho nebojíte". (Rozhovor s Matoušem Rumlem)

Jak se má Matouš Ruml téměř na konci zkoušení CHAPLINA? 


Unaveně, ale šťastně. Natěšeně a plný očekávání …
Tvá první reakce, když Ti Pavel Khek nabídl spolupráci na této inscenaci a zároveň titulní roli?


Srdce mi zaplesalo. O té roli jsem věděl delší dobu, takže jsem se nemohl dočkat zkoušení. A celou tu dobu mě Charlie potkával, tu v Olomouci v kavárně Charlie, tu na obalu pro iPhone, tu za mnou přišel brácha a dal mi plechovou nástěnnou desku z filmu Kid … 


 


Jaké bylo zkoušení? Co Ti dalo a naopak, v čem bylo náročné?


Zkoušení s Pavlem je pro mě vždy čistá radost. Energicky hrozně náročné a vyčerpávající, ale absolutně naplňující. Bylo pro nás trochu těžké být v groteskách a pohybových etudách tak dokonalí jako Charlie, ale dost jsme na tom v poslední fázi zamakali a myslím, že jsme se mu alespoň částečně přiblížili, což je úspěch … 🙂


 


Charlie Chaplin – má pro Tebe dnes jiný význam, než před zkoušením? Setkal si se někdy dříve s jeho filmy, četl jsi životopis, byl nějak více spojen s tvým životem?


Ano, vnímám ho víc jako člověka, který měl své problémy a trápení, obyčejné radosti, atd. Životopis jsem samozřejmě četl a je opravdu fascinující. A myslím, že to je to, co si divák odnese. Totální fascinaci géniálním „člověkem“.


 


Ty a pantomima – jaký máte vztah?


Jsem pohybový nadšenec, pantomima mě provází neustále a teď úročím, co jsem dosavadními zkušenostmi nasbíral


 


V čem si myslíš, že byla životní síla Chaplina?


V jeho energii, šel do všeho naplno a s úsměvem. Zároveň to ale bylo jeho prokletí.


 


Charlie měl velký úspěch u žen. Přišel jsi během zkoušení na to, v čem tkvěl ten jeho šarm? 


Právě téhle energii nejde moc odolat, byl tak velký talent, pracant a bavič zároveň, že se člověk s ním jen mohl chvilku svézt, ale než se stačil rozjet, zjistil, že Charlie už dávno vystoupil, protože potřeboval dál.


 


Kdo nebo co si myslíš, že byl/o pro Charliho v jeho životě nejdůležitější? 


Myslel jsem si, že jeho Tulák. Pak jsem si myslel, že matka. Bratr, milenky. Ale teď si myslím, že jeho poslední žena, Oona. 


 


Jsi rád, že tato spolupráce Vás dala znovu dohromady s režisérem Pavlem Khekem a že se realizuje v MdMB? Je to pro Tebe hezký návrat na Tvé bývalé herecké působiště?


Je to pro mne velký návrat na Boleslavská prkna, jsem za to moc rád. Jsem rád, že svojí 50. premiéru u divadla oslavím zrovna s Chaplinem, s Pavlem a Boleslaví. 


 


Motto Chaplina dle tebe / Pozvání na premiéru:


„Život může být nádherný, když se ho nebojíte.“

Ptala se Veronika Soumarová