Slavné evropské housle – koncert Jaroslava Svěceného s klavírním doprovodem Lucie Karlové

Program

Inscenace

Na velké scéně mladoboleslavského městského divadla se představí klavírní virtuóz JAROSLAV SVĚCENÝ za klavírního doprovodu LUCIE KARLOVÉ.

Jaroslav Svěcený   (8.12.1960)

Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Brazílii, Chile, Rusko, celou Evropu, Turecko, Izrael, Egypt, Alžír, Lybii, Maroko, Libanon, Jordánsko, Sýrii, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, Pákistán, Indonésii, Thajsko, Filipíny atd.

Jaroslav Svěcený doposud natočil 44 CD s díly světových a českých autorů,za které obdržel mnoho zlatých či platinových desek. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a od té doby získal celou řadu dalších ocenění-např. v r.2010 na Pražském hradě, kde z rukou hlavy státu převzal Zlatou plaketu prezidenta republiky či v únoru 2016 v Chile na mezinárodním hudebním festivalu ve Frutillaru.

Je spoluzakladatelem dnes již prestižních českých festivalů-Smiřické svátky hudby (velikonoční festival ve Smiřicích u Hradce Králové), Klášterecké hudební prameny na půvabném zámku v Klášterci nad Ohří, jejichž součástí jsou i letní mezinárodní houslové kurzy, pražské Tóny Chodovské tvrze a také Kocianovo Ústí v Ústí nad Orlicí, kde již spolupráci ukončil a stal se patronem festivalu Antonína Bennewitze v České Třebové. Zcela nově se zabývá speciálním festivalovým projektem s názvem Jihočeské Nové Hrady. Jeho dramaturgické a organizační zkušenosti určitě ovlivnil rok 2006, kdy na zahajovacím koncertu festivalu Pražský podzim hrál 2. houslový koncert Bohuslava Martinů s BBC Philharmonic ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Následně načerpané zkušenosti v zahraničí poté využil při rozvíjení svých koncertních a festivalových aktivit v ČR. 

Jaroslav Svěcený je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem „VIOLINO“ představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 21. století. Zvláštní důraz klade na prezentaci a propagaci vynikajících českých mistrů 18.- 21. století. Doposud natočil komplet šesti CD a jedno DVD, na kterých zachycuje v různých skladbách a současně v bohatě vybavené bukletě představuje nejlepší české houslaře v evropském kontextu. V roce 2009 uspořádal s velkým mezinárodním ohlasem v pražském Obecním domě dvouměsíční výstavu SLAVNÉ EVROPSKÉ HOUSLE, jejíž součástí byly také koncerty ve Smetanově síni a koncertním klubu klasické hudby VIOLINO v Praze, jehož je také zakladatelem. U této příležitosti vydal exkluzivní česko-anglickou publikaci FAMOUS EUROPEAN VIOLINS, která na 140 detailních fotografiích zachycuje mistrovské housle čtyř staletí. V roce 2008 byl Jaroslav Svěcený jmenován soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje a jako expert se stále více uplatňuje v mezinárodním kontextu.   

Lucie Karlová, absolventka plzeňské konzervatoře (prof. V. Müllerová – klavír), završila svá studia na HAMU Praha ve třídě prof. K. Bilinské; komorní hru studovala pod vedením prof. V. Snítila. Cenné podněty získala na roční stáži v Belgii (klavír a klavírní improvizace) na Coninklijk Conservatorium Brussel ve třídě prof. Boyana Vodenitcharova. Za studií sbírala profesní zkušenosti na klavírních soutěžích (Cena za nejlepší provedení české skladby a ČU – Mezinárodní klavírní soutěž Karlovy Vary 1994; 3. cena – Soutěž konzervatoří Pardubice 1995; First Bohemia Competition, Tábor 1996 – Zvláštní cena za provedení díla Josefa Suka;  Yamaha Competition Prague 1998 – čestné uznání; Maria Canals International Competition, Barcelona 1999 – Diplom;  1. cena a Cena Nadace Josepha Seidlera – Mezinárodní soutěž Anglo-Czechoslovak Trust, Londýn 2002, Mezinárodní soutěž Z. Fibicha v oboru melodram, 2003 – 3. cena a Zvláštní cena za uvedení nového díla) a mistrovských klavírních kursech (kursy Eugena Indjiče, AMU Praha, kursy Murray Perrahiy – Gent, kursy Davida Pollacka – Brussel).

Je vyhledávanou komorní hráčkou, spolupracuje s umělci různých oborů a žánrů.  Již několik let intenzivně spolupracuje s houslistou Jaroslavem Svěceným. Ráda a soustavně se věnuje se i pedagogické činnosti, kde s oblibou uvádí nová díla současných českých skladatelů, mnohdy psaná přímo na míru. Nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi, vystupuje na pódiích v Čechách i jinde ve světě, například v Německu, Velké Británii, Belgii, Španělsku, Gruzii, Tunisu.

HRAJEME:

Pondělí 25. listopadu 2024 v 19:00 hodin

Program koncertu:

Johannes Brahms:        Sonátové scherzo op.49

Antonín Dvořák:         Sonatina G Dur,op.100 (4.větá) 

Sergej Rachmaninov:     Vocalise 

Jaroslav Svěcený:       Chrámová fantasie 

Gorka Hermosa:          Annantango 

————-přestávka————           

 Astor Piazzolla:        Oblivion(Zapomnění)

Gorka Hermosa:          Galliano en Santiago 

Jules Massenet:         Meditace Thaïs 

Jaroslav Svěcený:       Strings for NY 

Ewan McGregor:          El tango de Roxanne (Mouline Rouge)  

Bedřich Smetana:        Z domoviny

V programu zazní unikátní dobové mistrovské housle z Cremony, Milána, Benátek, Paříže a Prahy