Václav Šanda

Více o mně

O mně

Narodil se v Krupce u Teplic.
Během studia na osmiletém církevním gymnáziu v Krupce začal navštěvovat dramatický kroužek, poté herecké studio v Teplicích až se stal členem Ochotnického spolku Krupka pod vedením Jany Urbanové. Zde si zahrál například Augusta juniora ve hře Pavla Kohouta August, August, august. Díky paní Urbanové objevuje krásu poezie a zúčastňuje se několika recitačních soutěží.

Po zakončení studia na Biskupském gymnáziu Bohosudov se hlásí na pražskou DAMU – obor činoherní herectví, kam je na poprvé přijat. Jeho vedoucím ročníku je Daniel Hrbek, hereckými pedagogy Apolena Veldová, Tomáš Pavelka a Tomáš Töpfer. Jeho absolventskou rolí v DISKU je Host ve hře Hosté Oliviera Bukowského, Karp v Ostrovského Lese, a Posel v Euripidově Médee.

Během studia na DAMU začíná hostovat v Činoherním klubu a setkává se s režisérem Ladislavem Smočkem (jako Mladík ve hře Tramvaj do stanice Touha) a Ondřejem Sokolem (jako Kovboj ve hře Ujetá ruka). Se svými přáteli nazkoušel v Café Teatr Černá labuť hru Neila LaButa Podoba věcí, kde hraje hlavní roli Adama.

V roce 2010 natočil hlavní mužskou roli Štěpána v pohádce Zdeňka Trošky Čertova nevěsta. Dále jste ho mohli vidět v epizodních rolích v seriálu Vyprávěj, Přešlapy, Cesty domů a Borgia nebo v hudebním klipu Ležím ve tvé blízkosti (Debbie a Lipo). Spolupracoval s režisérem Jiřím Strachem v televizním projektu Setkání s hvězdou – Jana Hlaváčová, s Rudolfem Havlíkem ve filmu Zejtra napořád a s Matějem Pichlerem ve filmu Prstýnek, kde opět ztvárnil hlavní roli. Stal se také průvodcem pořadu Cesty víry – Staří v režii Milana Růžičky.
Začíná spolupracovat i s dabingem, slyšet jste ho mohli ve filmu Doba ledová 4, Zvonilka a Velké hry, Zvonilka a Tajemství křídel, Ocelová pěst, Taggart – Zneužití důvěry.
Od ledna 2016 odchází do pražského Činoherního klubu.

S Václavem Šandou o filmech a jejich hodnocení, dabingu a vzpomínkách na MDMB by MDMB • A podcast on Anchor

DOTAZNÍK:
Kdybych mohl být kýmkoliv na světě, byl bych:
Štěstěnou.

S kým bych si nejraději popovídal?
Se Sandrou Bullock, Meryl Streep a Kate Winslet.

Co dělám, když se nikdo nedivá?
To nevím, protože se raději nedívám ani já.

Čím bych byl, kdybych nehrál divadlo?
Dětským doktorem.

Já ve třech slovech . . .
Mladý, vysoký a plný ideálů.

Co bych si pořídil, kdybych vyhrál v loterii?
Chatu v Toskánsku. A taky bych zafinancoval film, který bych natočil s lidmi, které bych vybral já 🙂

Kdybych měl stroj času, vypravil bych se . . .
Rád bych byl svědkem seznámení mých rodičů.

Moje oblíbená písnička?
Audrey Hepburn – Moon River.

Knížka?
Jonathan Safran Foer – Příšerně nahlas a k nevíře blízko.

Divadelní hra?
Anton Pavlovič Čechov – Racek.

Který herec by mě měl hrát ve filmu?
Kačer Donald namluvený Václavem Vydrou.

Nejslavnější osoba v mém telefonním seznamu?
V mém seznamu je dost hereckých kolegů, s kterými jsem se setkal a mám je v úctě. Netroufám si určit, kdo z nich je nejslavnější.

Co mi nahání strach?
Nemoci, neznámo a džungle (pavouci, brouci a hadi na jednom místě).

Moje oblíbené jídlo?
Kuřecí řízek s bramborem.

Které město mám nejraději?
Prahu.

Věřím v lásku na první pohled?
Asi ne 🙂

Proč se věnuju herectví?
Protože mám při zkoušení rád pocit nejistoty, jak to celé dopadne. Pak miluji ten moment, když ze mě ta nejistota spadne. A hlavně mě baví hrát a být v kontaktu s divákem a kolegy.